Футбольний клуб «Оболонь» – поява, досягнення і зникнення
«Оболонь» – футбольний клуб, який представляв Київ у аматорському та професійному Чемпіонатах України у 1992 - 2012 роках. Незважаючи на відсутність великих фінансових можливостей та відомих гравців, ця команда неодноразово добивалася серйозних успіхів на зелених полях. ФК «Оболонь» багато разів прославляв Оболонський район у різних містах, а також радував грою вболівальників на власному стадіоні «Оболонь-Арена». Історію появи та досягнення ФК «Оболонь» за 10 років його існування зібрав портал «Моя Оболонь».
Футбольна школа «Зміна» стала базою для майбутнього ФК «Оболонь»
Створення нової київської команди
Новий футбольний клуб з'явився в Києві у 1992 році, коли група ентузіастів вирішила сформувати професійну команду на базі відомої оболонської спортивної дитячо-юнацької школи олімпійського резерву «Зміна». Вже у перший рік свого існування молодий колектив отримав право представляти тоді ще Мінський район у чемпіонаті України серед фізкультурних об'єднань. Виступи команда розпочала під назвою своєї футбольної школи – «Зміна». Протягом наступних 9 років ім'я клубу кілька разів частково або повністю змінювалося. У різні періоди він називався так:
- 1992 - 1993 роки – ФК «Зміна»;
- 1993 - 1995 роки – ФК «Зміна-Оболонь»;
- 1995 - 1996 роки – ФК «Оболонь»;
- 1997 - 2001 роки – ФК «Оболонь-ППО»;
- 2001 - 2012 роки – ФК «Оболонь».
Перша емблема ФК «Оболонь» до 2001 року
Дебют оболонського клубу в першості аматорської футбольної ліги КФК (Коллективів фізичної культури) відбувся у сезоні 1993/1994 років. Причому він зміг одразу посісти у своїй групі 3-е місце. Успіх був розвинений вже наступного сезону, коли колектив став першим у групі, завдяки чому отримав право грати у Другій лізі професійного Чемпіонату України. Таким чином сезон 1994/1995 років був ознаменований переходом ФК «Зміна-Оболонь» в ранг майстрів футболу. З цього часу розпочався шлях сходження оболонської команди до найпрестижнішої – Вищої Ліги Чемпіонату України з футболу.
Результати у Другій та Першій лігах
Протягом наступних 4-х років клуб виступав у Другій лізі, вдосконалюючи злагодженість та здобуваючии важливий досвід. У цей час його результати були такими: сезон 1995/1996 років – 4-е місце, сезон 1996/1997 років – 4-е місце, сезон 1997/1998 років – 5-е місце, і нарешті, сезон 1998/1999 років – 1-е місце у групі. Таким був шлях молодого колективу до Першої ліги. Але у першості досить сильних клубів ФК «Оболонь-ППО» одразу не закріпився. Сезон 1999/2000 років був завершений лише на 16-му місці серед 18-ти команд, і з таким результатом оболонська команда не змогла залишитися у другій за значимістю українській футбольній лізі.
Проте саме у 1999 році в історії спортивного об'єднання сталася важлива подія – його титульним спонсором стало ПрАТ «Оболонь», один із найбільших виробників слабоалкогольних та безалкогольних напоїв в Україні. Почесним президентом футбольного клубу став власник компанії Олександр Слободян. Перед командою, яка відразу отримала закономірне прізвисько «пивовари», було поставлене амбітне завдання – якнайшвидше повернутися до Першої ліги та закріпитися в ній. Для цього клубу знадобився власний стадіон, який був збудований у 2001 - 2002 роках на вулиці Північній та названий «Оболонь-Арена».
Будівництво стадіону «Оболонь-Арена»
Для втілення такої серйозної мети на посаду головного тренера ФК «Оболонь-ППО» було вирішено запросити відомого фахівця – Володимира Мунтяна. Крім того, було створено дублюючий склад – ФК «Оболонь-2», який розпочав виступи у Другій лізі з сезону 1999/2000 років. Такий підхід майже одразу приніс результати – під керівництвом Володимира Мунтяна клуб впевнено посів 1-е місце у Другій лізі, а згодом виявився одним із лідерів Першої. Але вже у грудні 2001 року тренер вирішив залишити ФК «Оболонь», щоб очолити російську «Аланію». У той же період – у жовтні 2001 року було створено фан-клуб команди.
Перший перехід до Вищої ліги та повернення до Першої
Усього за два сезони – 2000/2001-го та 2001/2002 років ФК «Оболонь» успішно пройшов шлях від Другої до Вищої ліги Чемпіонату України. Початок 2002 року ознаменувався приходом на посаду головного тренера Петра Слободяна, який став однією з найзнакових фігур у команді на наступні кілька років. Під його керівництвом «пивовари» зуміли посісти 3-е місце у Першій лізі в сезоні 2001/2002 років, і одразу вийшли до Вищої ліги, оскільки саме в той період вона була збільшена з 14-ти до 16-ти команд. Завдяки цьому рішенню у 2002 році з Першої ліги пішли «на підвищення» одразу три клуби, включаючи і ФК «Оболонь».
Емблема ФК «Оболонь» з 2001 по 2010 рік
Оболонський спортивний колектив провів у Вищій лізі три сезони – 2002/2003 років, 2003/2004 років та 2004/2005 років. При цьому найкращого результату було досягнуто в сезоні 2003/2004 років, коли ФК «Оболонь» посів досить високе 6-е місце. Усіма цими досягненнями команда багато в чому завдячувала головному тренеру Петру Слободяну, який очолював її з короткими перервами з 2002-го по 2008 рік. Протягом усього цього періоду клуб вважався постійним фаворитом Першої ліги, але за підсумками трьох сезонів (2005/2006 років, 2006/2007 років та 2007/2008 років) так і не міг вийти у найвищий футбольний дивізіон.
Повернення до Прем'єр-ліги та найкращі досягнення
І лише за підсумками сезону 2008/2009 років ФК «Оболонь», нарешті, знову пробився до вже перейменованої Вищої ліги, яка стала Прем'єр-лігою. І вже у новому сезоні в найпрестижнішому дивізіоні команда показала найкращі результати за весь час існування. У матчах із титулованими грандами – київським ФК «Динамо» та донецьким ФК «Шахтар» «пивовари» зуміли набрати 10 очок, зігравши лише в одну нічию з ФК «Динамо» з рахунком 2 - 2 на «Оболонь-Арені». Але найбільшим досягненням стала перемога оболонської команди під керівництвом головного тренера Сергія Ковальця над ФК «Шахтар», яка стала першою поразкою донецького клубу на його новому стадіоні «Донбас-Арена».
Емблема ФК «Оболонь» з 2010 по 2012 рік
9 квітня 2011 року ФК «Оболонь» переміг «гірників» з рахунком 0 - 1. На той час безпрограшна серія донецького клубу налічувала вже 34 (!) матчі, починаючи від першої гри на «Донбас-Арені». Автором єдиного голу у ворота ФК «Шахтар» став Сергій Кучеренко, який забив його на 86-й хвилині матчу зі штрафного. При цьому з 61-ї хвилини ФК «Оболонь» грав проти українського гранда у меншості, після того, як за удар по воротах після свистка з поля був вилучений Вадим Панас. Також на 73-й хвилині основного голкіпера «пивоварів» Олександра Рибку було вимушено замінено після отриманої травми. Крім того, головний арбітр додав цілих 8 хвилин до основного часу зустрічі, але і це не врятувало ФК «Шахтар» від поразки.
Лучшие моменты и победный гол исторического матча «Оболонь» - «Шахтер»
Несподіване зняття зі змагань та зникнення команди
На жаль, наприкінці 2012 року у ФК «Оболонь» почалися проблеми з фінансуванням через відмову ПрАТ «Оболонь» від його спонсорування. Причиною цього став конфлікт власника компанії Олександра Слободяна з віце-президентом команди Олександром Алімовим. У випущеній з цього приводу офіційній заяві було сказано, що без відома Олександра Слободяна та погоджень функціонери клубу продали кількох гравців, а також підписали самі з собою контрактні угоди, розрив яких передбачав виплати значних неустойок. Піти самостійно функціонери категорично відмовилися, тож Олександр Слободян вирішив зняти ФК «Оболонь» зі змагань. На цьому історія футбольного клубу завершилась.
Таким чином, за два десятиліття ФК «Оболонь» пройшов шлях від аматорського рівня до найвищого дивізіону Чемпіонату України, подарувавши чимало яскравих моментів своїм уболівальникам та просто поціновувачам найпопулярнішої гри у світі. І хоча оболонський клуб припинив існування практично на піку своїх досягнень, Оболонський район все ж таки не залишився без представництва у «великому» українському футболі. Оскільки вже на початку 2013 року Олександр Слободян створив нову команду, яка отримала назву – ФК «Оболонь Бровар». Але вона ще тільки мала пройти ігровий шлях попередниці, тобто спочатку перейти з аматорів у професіонали, а потім показати все, на що вона здатна у Чемпіонаті України.
Форма ФК «Оболонь»
Прапор та емблема ФК «Оболонь» з 2010 по 2012 рік
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ:
Новий футбольний клуб «Оболонь» – поява і досягнення
Футбольний стадіон «Оболонь-Арена»