24.08.2022

Храм Різдва Христового

Храм Різдва Христового – унікальна споруда, яка вважається однією з найкрасивіших будівель в Оболонському районі. Від інших православних храмів Києва її відрізняє сучасна архітектура, що при цьому ідеально відповідає всім церковним канонам. Таке поєднання необарочного стилю та давніх традицій церковного зодчества є рідкістю не лише для України, а й для інших країн, де існують православні храми. Завдяки цьому Храм Різдва Христового також став справжньою окрасою південної частини набережної, знаходячись на вулиці Оболонська набережна, 5.

Храм Різдва Христового на Оболоні

Храм Різдва Христового на Оболоні

Ініціатором появи храму Різдва Христового став президент будівельної корпорації «Столиця» і народний архітектор України Валентин Ісак. Примітно, що він не лише брав участь у проектуванні, а й побудував його повністю за власні кошти у 2006 - 2007 роках паралельно із ЖК «Оазис», який також зводила його компанія. Місце закладання храму було освячено у грудні 2003 року, причому ділянку обрали не випадково. Деякий час тому вважалося, що неподалік неї раніше протікала Почайна, у злитті вод якої з Дніпром князь Володимир хрестив киян у 988 році. І, хоча нові дослідження показали, що русло стародавньої ріки знаходилося в іншій частині Оболоні, також виявилось, що у відносній близькості від храму розташовується її сучасне гирло, що з'єднується з Дніпром через затоку Вовкувату поряд з Північним мостом.

Але близькість легендарної Почайни стала не єдиною причиною появи храму Різдва Христового. Раніше, у 1993 році розпочалося будівництво собору Покрови Божої Матері, розташованого на центральній частині Оболонської набережної – на вулиці Прирічній, 5-А. Він мав стати найбільшим у тоді ще Мінському районі. Пізніше було ухвалено рішення символічно поєднати це місце з подільськими православними святинями. Саме тому будівництво ще одного храму було передбачено на Оболоні вже набагато ближче до Подолу. Його проект також мав ґрунтуватися на традиціях та канонічних вимогах до православної церковної архітектури. Але цього разу в архітектурі нового храму було використано і ефектні осучаснені барокові форми, що дозволили йому стати гармонійною частиною збудованого одночасно оболонського мікрорайону 3-А.

Зовнішні архітектурні рішення

Найбільш унікальними елементами храму Різдва Христового є його напівпрозорі бані з хрестами. Для їх виготовлення вперше в Україні було застосовано скляні та металеві конструкції загальною вагою 120 т. Кількість куполів символічна – 7. Це число уособлює 7 обрядів Церкви Христа та 7 Вселенських Соборів. Верхні частини куполів обшиті позолоченими сталевими пластинами, а нижні зроблені з блакитного загартованого скла, поміщеного в металеві каркаси з вбудованим підсвічуванням і частковою позолотою. Каркаси оброблені спеціальною захисною фарбою з використанням методики холодного оцинкування. Розташована над головним входом дзвіниця має капітелі на металевих трубах і оснащена карильйоном – музичним інструментом, що складається з дзвонів різних розмірів, які керуються дистанційно за допомогою комп'ютерної програми.

Фасад храму покритий спеціальною штукатуркою, здатною довго зберігати свої характеристики. Вона не вицвітає, не вигоряє і зберігає функціональну форму з гарантією 50 років без додаткового ремонту. Лицьову частину фасаду прикрашає монументальне панно «Різдво Христове» площею 38 м2. На ньому зображена Богоматір з Немовлям, над яким схиляються волхви і пастухи. На панно також можна побачити Віфлеємську зірку, ангелів та інших дійових осіб із Біблії. Автором цього твору, увінчаного написом «Хто вірує в Бога у плоті, в тому є Бог», є народна художниця України – Людмила Мєшкова. З протилежної до лицьової частини фасаду сторони храму розташований барельєф Матері Богородиці з Немовлям Ісусом. А передбачене проектом підсвічування споруди освітлює її від сходів до куполів, роблячи будівлю особливо ефектною у темний час доби.

Внутрішні планування та інтер'єри

Цікаво, що сама будівля складається фактично з двох храмів. Верхній і головний – це храм Різдва Христового, а нижній – храм святого великомученика Валентина, якого вважав своїм покровителем архітектор Валентин Ісак. У нижній частині будівлі також знаходяться приміщення недільної школи. Що стосується внутрішніх інтер'єрів, то вони навіть більш вражаючі, ніж фасад. Тут присутні поєднання численних символів і образів. Внутрішній простір у формі кола, який лежить в основі верхнього храму, символізує вічність Церкви Христа. Також така форма дозволяє вміщувати більше парафіян, тому візуально відносно невелика будівля розрахована більш ніж на 300 місць. Унікальними є і розписи, що прикрашають майже всі внутрішні елементи храму. Їх створив художник Іван Балдуха, який працював над ними по 9 - 10 годин на добу протягом цілого року.

На частині бані, яка символізує небо, на золотому фоні зображено Господа Ісуса Христа в оточенні ангелів. А на колі бані, на небесно-блакитному тлі, намальовані Архангели. Цілісність розписів виявилася б не завершеною, якби трохи нижче не були зображені Апостоли-євангелісти – Матвій, Марк, Лука та Іван. Їхні зображення обрамлені орнаментами, в основі яких лежить хрест — головний символ християнської віри. По периметру ярусу головний храм також прикрашений текстом молитви «Отче наш». У свою чергу, на колонах можна побачити зображення 6-ти з 16-ти пророків – Іова, Данила, Ісаї, Єремії, Самуїла та Давида. А на стінах храму присутні розписи, які зображують різні сцени із земного життя Богородиці та Ісуса Христа – Благовіщеня, Різдво, Нагірну проповідь, Таємну вечерю, а також розписи із зображенням чудесних діянь Господа.

Ще одна унікальна особливість храму Різдва Христова – це іконостас, зроблений з індійського білого мармуру. Він є другим подібним до України, а перший знаходиться у Києво-Печерській Лаврі. Форми цього іконостасу було спроектовано спеціально в неовізантійській стилістиці «під старовину». Як і у всіх православних храмах, в ньому є три двері. Середні — царські, найбільші, дуже багато прикрашені. Над ними – по центру іконостасу розташована ікона із зображенням Господа Ісуса Христа «Цар Слави». Щодо інших ікон, то у храмі їх закономірно дуже багато. У свою чергу, в нижньому храмі святого великомученика Валентина встановлено мармуровий іконостас менших розмірів. А його стіни та стеля також прикрашені розписами, але не настільки масштабними. Підлога в обох частинах будівлі виготовлена ??з різнокольорового грецького мармуру, який формує різні візерунки.

Урочисте освячення храму Різдва Христового відбулося 5 січня 2008 року. У лютому того ж року почав діяти нижній храм на честь великомученика Валентина. Всередині нього зберігаються частки мощей Преподобних Печерських. На даний момент храм належить Українській православній церкві (МП). Унікальна архітектура, чудове внутрішнє оформлення і розташування на березі Дніпра поруч із парком «Наталка» зробили храм Різдва Христового не лише однією з найкрасивіших пам'яток Оболонського району, а й справжнім шедевром сучасної церковної архітектури світового рівня.

Храм Різдва Христового на Оболоні

Храм Різдва Христового на Оболоні

Храм Різдва Христового на ОболоніХрам Різдва Христового на Оболоні

Храм Різдва Христового на ОболоніХрам Різдва Христового на Оболоні

Храм Різдва Христового на ОболоніХрам Рождества Христова на Оболони

Храм Різдва Христового на ОболоніХрам Різдва Христового на Оболоні

Храм Різдва Христового на ОболоніХрам Різдва Христового на Оболоні

Храм Різдва Христового на ОболоніХрам Різдва Христового на Оболоні

Фото: «Моя Оболонь» і Hram-obolon.com

Храм Різдва Христового на карті Києва


0.2927 s
132
database