24.08.2022

Скульптура Архангела Михаїла

Архангел Михаїл вважається небесним покровителем Києва з давніх-давен Київської Русі, а його зображення прикрашає сучасний герб столиці, як і багато століть тому. Згідно з православними канонами Михаїл є Архістратигом, оскільки Біблія згадує про нього, як про начальника Божого ангельського воїнства. Тому закономірно, що різні скульптури, які зображують наймогутнішого ангела, вінчають найвідоміші споруди Києва – Софійський собор, Михайлівський Золотоверхий монастир та Лядські ворота. Ще одну сучасну скульптуру Архангела Михаїла встановлено в центральній частині Оболонського району – у сквері на вулиці Левка Лук'яненка (раніше – Маршала Тимошенка), 16.

Скульптура Архангела Михаїла на Оболоні

Скульптура Архангела Михаїла на Оболоні

Одні з перших зображень Архангела Михаїла, які збереглися до наших днів, можна побачити на печатках князя Володимира Мономаха, датованих кінцем XI – початком XII століття. З цього історичного періоду Архистратиг стає покровителем Київського князівства. Ще у XI столітті на його честь було збудовано храм на Видубичах, а на початку XII століття – Михайлівський Золотоверхий монастир в центрі Києва. У XVIII столітті рельєф із зображенням Архангела Михаїла прикрашав будівлю Київського магістрату, який знаходився у той час на Подолі. Також впродовж багатьох століть зображення глави небесного воїнства знаходилося на гербі міста, залишаючись його символом аж до часів утворення СРСР.

Після радянської доби – у 1995 році Архангел Михаїл знову «повернувся» на герб столиці України, а його найвідоміша скульптура з 2002 року вінчає Лядські ворота на Майдані Незалежності. Примітно, що на Оболоні скульптура Архангела Михаїла була встановлена ??на два роки раніше – у 2000 році на головній алеї скверу, розташованого поряд з будівлею районної адміністрації. Ініціаторами її створення стали відомі люди, завдяки яким у тоді ще Мінському районі вже з'явилася або невдовзі мала з'явитися ціла низка пам'яток. Серед них – президент будівельної корпорації «Столиця» та меценат Валентин Ісак, а також батько і син скульптори Валентин і Микола Зноба.

Скульптурна композиція з небесним покровителем Києва являє собою бронзову фігуру Архістратига, встановлену на високому гранітному постаменті у вигляді восьмигранної колони, що спирається на двоступінчастий п'єдестал, який розширюється до низу. Висота самої фігури становить 3 м, а колони – 4,5 м. Архангел Михаїл зображений відповідно до православних іконографічних традицій – у виставленій вперед правій руці він тримає палаючий меч, а його права нога, висунута у кроці, надає скульптурі динамічності. Силует ангела з широким розмахом великих крил доповнюють – ретельно опрацьовані деталі одягу, хрест на грудях та традиційний німб над головою.

На кожній із 4-х сторін постаменту розташовані бронзові хрести, вписані в овал та увінчані крилами. А на тильній стороні колони вигравірувано напис – «Пам'ятний знак Архістратигу Михаїлу збудовано на замовлення Мінської районної державної адміністрації м. Києва в 2000 році на кошти меценатів Загороднього М.П., Ісака В.М. Автори проекту: архітектори Босенко М.О., Дьомін М.М, Ісак В.М., скульптори Зноба В. І., Зноба М.В. Виготовлено київськими заводами «Граніт» та «Київпродмаш». Завдяки ідеї авторів і професіоналізму творців даного витвору скульптура Архангела Михаїла швидко стала одним із символів утвореного вже наступного – 2001 року нового Оболонського району.

Скульптура Архангела Михаїла на Оболоні

Скульптура Архангела Михаїла на Оболоні

Скульптура Архангела Михаїла на Оболоні

Скульптура Архангела Михаїла на Оболоні

Скульптура Архангела Михаїла на Оболоні

Скульптура Архангела Михаїла на Оболоні

Скульптура Архангела Михаїла на Оболоні

Скульптура Архангела Михаїла на Оболоні

Всі фото: «Моя Оболонь»

Скульптура Архангела Михаїла на карті Києва


0.1196 s
22
cache