Новий футбольний клуб «Оболонь» – поява і досягнення

«Оболонь» – футбольний клуб, який представляє Київ у професійному Чемпіонаті України з 2013 року. Ця команда, яка належить ПрАТ «Оболонь» та заснована її президентом Олександром Слободяном під назвою ФК «Оболонь Бровар», змінила на зелених полях перший ФК «Оболонь», повернувши найпопулярнішу у світі гру на «Оболонь-Арену» і ставши новим головним представником Оболонського району у цьому виді спорту. Історію появи та досягнення ФК «Оболонь Бровар», пізніше перейменованого на ФК «Оболонь», зібрав портал «Моя Оболонь».

Емблема ФК «Оболонь Бровар»

Емблема ФК «Оболонь Бровар»

Створення ФК «Оболонь Бровар»

Як відомо, у 2012 році футбольна Україна втратила ФК «Оболонь», який встиг за свою 10-річну історію стати одним із символів Оболонського району. У свій найкращий час ця команда неодноразово відбирала очки і навіть обігравала гранди вітчизняного футболу – ФК «Динамо» і ФК «Шахтар», завдавши, наприклад, першої поразки останньому на його домашній «Донбас-Арені». Але конфлікт між керівництвом ФК «Оболонь» та президентом його головного спонсора – ПрАТ «Оболонь» Олександром Слободяном призвів до припинення фінансування команди та її зняття зі змагань. Зрештою, оболонський клуб припинив своє існування.

Майже одразу після ліквідації ФК «Оболонь» – у жовтні 2012 року Олександр Слободян ухвалив рішення про створення нової команди під назвою ФК «Оболонь Бровар». Стара назва у цьому випадку не могла бути залишена з юридичних причин. На відміну від ФК «Оболонь», який був громадською організацією, новий клуб виявився зареєстрованим як товариство з обмеженою відповідальністю, засновником та одноосібним власником якого виступило ПрАТ «Оболонь». ФК «Оболонь Бровар» був офіційно створений на початку 2013 року, ставши абсолютно новою структурою, яка не мала жодного відношення до зниклої команди.

Від ліквідованого ФК «Оболонь» у ФК «Оболонь Бровар» залишилися лише лікар, адміністратор, масажисти та тренер другої команди – Олег Мазуренко. З футболістів до його складу увійшли кілька гравців другої команди, а також досвідчені гравці, що повернулися, Андрій Корнєв і Валерій Іващенко. В решті перший склад ФК «Оболонь Бровар» було сформовано із випускників 2012 року оболонської спортивної дитячо-юнацької школи олімпійського резерву «Зміна». Головним тренером нової команди було призначено Сергія Солдатова, який працював до цього в «Зміні» з випускним класом, який і склав основу ФК «Оболонь Бровар».

Форма ФК «Оболонь Бровар»

Форма ФК «Оболонь Бровар»

Примітно, що фан-клуб ФК «Оболонь» не залишився осторонь процесу створення нової команди. Дізнавшись про її формування, представники об'єднання вболівальників звернулися до керівництва ФК «Оболонь Бровар», висунув пропозицію – залишити атрибутику ліквідованого клубу. Також фани попросили прибрати з емблеми рік заснування. Юна команда отримала всі можливості для професійного зростання, «успадкувавши» від попередниці не лише спонсорську підтримку, а й відмінну інфраструктуру – власний стадіон «Оболонь-Арена», базу тренування в Бучі Київської області, а також необхідний транспорт.

Стадіон «Оболонь-Арена»

Стадіон «Оболонь-Арена»

Перші турніри та перші результати

У лютому 2013 року нова команда, яка також отримала від попередниці неофіційне прізвисько – «пивовари», зіграла свій перший товариський матч проти ФК «Арсенал» з Білої Церкви, здобувши в ньому перемогу з рахунком 2 : 1. Потім клуб взяв участь відразу двома складами у своєму першому турнірі – Меморіалі Олександра Щанова - 2013. І вже навесні керівництво клубу подало документи до атестаційної комісії Федерації футболу України для отримання професійного статусу, а також заявку на участь в аматорському чемпіонаті 2013 року. Заявку було схвалено і молодий колектив офіційно отримав статус аматорської команди.

Перший матч під егідою Асоціації аматорського футболу України ФК «Оболонь Бровар» зіграв 1 травня 2013 року проти ФК «Авангард» з Корюківки, Чернігівської області. Він закінчився з нічийним рахунком 0 : 0. А перший офіційний м'яч в історії нової команди 8 травня 2013 року забив Василь Білошицький у матчі проти «Зорі» з Білозір’я Черкаської області, який також завершився внічию 1 : 1. Загалом у чемпіонаті України серед аматорських команд «пивовари» провели 7 матчів, у яких здобули одну перемогу, 4 рази зіграли в нічию та зазнали 2-х поразок. Після чого одразу пішли «на підвищення» у класі.

Кубок меморіалу Олександра Щанова

Кубок меморіалу Олександра Щанова

Незважаючи на те, що за правилами Союзу європейських футбольних асоціацій UEFA новий футбольний клуб має провести 3 сезони в аматорському чемпіонаті, 14 червня 2013 року ФК «Оболонь Бровар» отримав від Федерації футболу України атестат учасника Чемпіонату України серед професійних команд Другої ліги сезону 2013/2014 років. Це стало можливим завдяки наявності у команди всієї необхідної ігрової інфраструктури, а також репутації її власника – ПрАТ «Оболонь». Всього через місяць ФК «Оболонь Бровар» вперше стартував у Чемпіонаті України серед професійних команд.

Результати у Другій лізі

У Другій лізі команда Сергія Солдатова дебютувала в зовсім молодому складі – на старті сезону її середній вік становив 22 - 23 роки, але навіть при цьому їй вдалося відразу показати якісну гру і здобути кілька перемог зі значною різницею в рахунку. Пішовши на зимовий «антракт», оболонці традиційно взяли участь у турнірах Федерації футболу Київської області. І одразу виграли свій перший трофей у лютому 2014 року. Ним став кубок Меморіалу Олександра Щанова - 2014, перемога у фіналі якого над ФК «Ретро» з Ватутіно Черкаської області була здобута у серії пенальті.

Свій дебютний сезон серед професійних команд у Другій лізі ФК «Оболонь Бровар» закінчив з наступними показниками – 36 проведених матчів, 16 перемог, 12 нічиїх та 8 поразок. Загалом було забито 51 гол, 34 голи пропущено та набрано 60 очок, що дозволило команді посісти 8-е місце. Наступний сезон 2014/2015 років оболонці розпочали з майже повністю оновленим складом, у якому залишилося лише 4 гравці, які брали участь у чемпіонаті України серед аматорських команд одразу після створення клубу. Як результат – команда почала демонструвати набагато якіснішу гру.

23 серпня 2014 року «пивовари» в рамках 1/16 Кубка України приймали на «Оболонь-Арені» ФК «Шахтар», якому програли 0 : 1 лише на 93-й хвилині матчу після пропущеного пенальті. А свій другий сезон у Другій лізі ФК «Оболонь Бровар» закінчив з такими показниками – 27 проведених матчів, 20 перемог, 4 нічиї та 3 поразки. Загалом було забито 47 голів, 19 голів пропущено та набрано 64 очки, що дозволило посісти 2-е місце. Відставання від чемпіона – ФК «Дніпро» з Черкас склало лише одне очко. Такий результат дозволив команді Сергія Солдатова на третьому році існування перейти до Першої ліги.

Результати у Першій лізі

З 2015-го по 2023 рік ФК «Оболонь Бровар» (а потім ФК «Оболонь») грав у Першій лізі, жодного разу не понижуючись у класі. За підсумками сезону 2022/2023 років «пивоварам» вдалося вперше піднятися до Прем'єр-ліги. Результати команди у попередніх сезонах були такими:

  • Сезон 2015/2016 років – 3-е місце, 30 матчів, 16 перемог, 6 нічиїх та 8 поразок, 45 голів забито, 35 голів пропущено, набрано 54 очки. На початку 2016 року команда виграла перший турнір Arsenal Cup імені Сергія Закарлюки, який проходив з 15 по 25 лютого у Київській області;
  • Сезон 2016/2017 років – 9-е місце, 34 матчі, 12 перемог, 9 нічиїх, 13 поразок, по 37 забитих та пропущені голів, набрано 45 очок. Через різке погіршення результатів цього сезону команду залишив її перший головний тренер Сергій Солдатов, якого змінив Олег Мазуренко;
  • Сезон 2017/2018 років – 14-е місце, 34 матчі, 9 перемог, 8 нічиїх, 17 поразок, 24 голи забито, 37 голів пропущено, набрано 35 очок. У сезоні команду залишив головний тренер Олег Мазуренко, після якого обов'язки головного тренера деякий час виконував Валерій Іващенко, а в січні 2018 року на цю посаду було призначено Володимира П'ятенка;
  • Сезон 2018/2019 років – 6-е місце, 28 матчів, 13 перемог, 8 нічиїх та 7 поразок, 35 голів забито, 28 голів пропущено, набрано 47 очок. На початку сезону команду залишив головний тренер Володимир П'ятенко, якого змінив колишній тренер зниклого у 2012 році ФК «Оболонь» Сергій Ковалець; -
  • Сезон 2019/2020 років – 6-е місце, 30 матчів, 14 перемог, 9 нічиїх та 7 поразок, 40 голів забито, 31 гол пропущено, набрано 51 очко. У сезоні команду покинув головний тренер Сергій Ковалець, після якого обов'язки головного тренера деякий час виконував Олег Мазуренко;
  • Сезон 2020/2021 років – 8-е місце, 30 матчів, 13 перемог, 4 нічиї та 13 поразок, 44 голи забито, 35 голів пропущено, набрано 43 очки. На початку сезону головним тренером команди було призначено Валерія Іващенка, якого потім змінив Павло Яковенко. 10 вересня 2020 року ФК «Оболонь Бровар» було перейменовано на ФК «Оболонь».

Емблема ФК «Оболонь» з 2020 року

Емблема ФК «Оболонь» з 2020 року

У сезоні 2021/2022 років команди встигли зіграти лише половину запланованих матчів через повномасштабне вторгнення російських військ в Україну, яке почалося 24 лютого 2022 року. За підсумками першої половини сезону ФК «Оболонь» посів 4-е місце, зігравши 19 матчів, у яких здобув 10 перемог, звів 3 гри у нічию та зазнав 6 поразок. «Пивовари» забили 24 голи, 16 голів пропустили і набрали 33 очки. З початку сезону виконувачем обов'язків головного тренера команди знову став Валерій Іващенко.

  • Сезон 2022/2023 років – 2-е місце, 14 матчів, 8 перемог, 5 нічиїх та 1 поразка, 19 голів забито, 8 голів пропущено, набрано 29 очок. За підсумками сезону команда під керівництвом Валерія Іващенка вперше у своїй історії вийшла до Прем'єр-ліги, в якій 11 років тому грав її однойменний клуб-попередник.

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ:

Футбольний клуб «Оболонь» – поява, досягнення і зникнення

Футбольний стадіон «Оболонь-Арена»